×

Çeyrek altın fiyatları bugün ne kadar oldu? 22 Nisan 2024 güncel altın kuru fiyatları – Son Dakika Ekonomi Haberleri – 2024

Çeyrek altın fiyatları bugün ne kadar oldu? 22 Nisan 2024 güncel altın kuru fiyatları – Son Dakika Ekonomi Haberleri – 2024

Güncel habere göre;

Altının gramı, haftaya değer kaybıyla başlamasının ardından 2 bin 470 lira seviyesinde işlem görüyor.

Çeyrek altın 4 bin 280 liradan, Cumhuriyet altını 17 bin 20 liradan satılıyor.

Altının ons fiyatı haftanın ilk işlem gününde yüzde 1,5 azalışla 2 bin 360 dolardan işlem görürken, analistler, yükselen tahvil faizlerinin altının alternatif maliyetini artırdığını kaydetti. ABD’nin 10 yıllık tahvil faizi yüzde 4,65’le son 6 ayın en yüksek seviyesine yakın seyrediyor.

Analistler, Ortadoğu’da sınırlı da olsa düşen tansiyonun altına olan talepteki zayıflamada etkili olduğunu belirterek, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz indirimlerine ne zaman başlayacağına ilişkin belirsizliklerin varlık fiyatları üzerinde etkili olmaya devam ettiğini bildirdi.

Fed’in politika faizini son 23 yılın en yüksek seviyesi olan yüzde 5,25-5,50 aralığında tutmasına rağmen son dönemde ABD’de açıklanan verilerin ekonomideki canlılığa işaret ettiğini kaydeden analistler, perşembe günü açıklanacak ABD büyüme verilerinin söz konusu fiyatlamalar üzerinde etkili olabileceğini dile getirdi.

Para piyasalarında, Fed’in mayısta politika faizini sabit bırakacağına kesin gözüyle bakıldığının altını çizen analistler, bankanın haziranda faiz indirimine başlama ihtimalinin yüzde 15, temmuzda yüzde 41 ve eylülde yüzde 64 ihtimalle fiyatlandığını söyledi.

Analistler, bugün, yurt içinde tüketici güven endeksi, yurt dışında ise ABD’de Chicago Fed ulusal aktivite endeksi ve Euro Bölgesi’nde tüketici güven endeksi verilerinin yanı sıra Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde’ın konuşmasının takip edileceğini belirterek, teknik açıdan altının ons fiyatında 2 bin 350 ve 2 bin 300 dolar seviyelerinin destek, 2 bin 400 ve 2 bin 430 doların ise direnç konumunda olduğunu ifade etti.


NTV’yi sosyal medyadan takip edin

Umarız bu içerik sizler için faydalı olmuştur.

Yorum gönder