×

İYİ Parti’de kurultay günü – Son Dakika Türkiye Haberleri – 2024

İYİ Parti’de kurultay günü – Son Dakika Türkiye Haberleri – 2024

Güncel habere göre;

“Türkiye iyi olacak” diyerek yola çıktıklarını belirten Akşener, şu değerlendirmeleri yaptı:

“Sesi kısılan, sözü kesilen, iftiraya uğrayanların partisi olduk. ‘Bir memleket meselesi’ dedik; il il, ilçe ilçe, köy köy dolaştık. Anadolu’nun partisi olduk. ‘Millet bizi çağırıyor’ dedik; esnafların, çiftçilerin, emeklilerin, kadınların partisi olduk. ‘Gençler için gençlerle beraber’ dedik; Türk olmaktan gurur duyan ama Türkiye’de yaşayabilmek için çare arayan gençlerimizin yanında olduk, partisi olduk. ‘Devlete millet yakışır’ dedik; hor görülen, duyulmayan, iradesi hiçe sayılan milletimizin partisi olduk, sesi olduk. ‘Türkiye tarih yazacak’ dedik; her şeye rağmen gönlündeki umuda sarılanların partisi olduk, sesi olduk. ‘Mecbur değilsin’ dedik; tıpkı 25 Ekim 2017’deki gibi ‘yol bulamıyorsan yol açacaksın’ diyen cesurların partisi olduk. Hiçbir zaman bir yerlerde garanti beklemedik, bir yerlere sırtımızı dayayarak da ilerlemedik.

Kirli pazarlıkların peşine düşüp ilkelerimizden taviz vermedik. Çünkü mesele inanmaktı, mesele iddia sahibi olmaktı, mesele yeni şeyler söyleyebilmekti. Hatırlayın, bu partiyi kurarken size bir şey söylemiştim; ‘nereden ve nasıl geldiğinizi unutmayın’ demiştim. İyi niyetimize, vatan sevgimize ve hasletlerimize rağmen nasıl zulme uğradığımızı unutmayın. Nasıl taarruz altına alındığımızı unutmayın. Yokluklar içinde bir araya gelip nasıl ayakta kaldığımızı unutmayın. Sırf bize oy veriyor diye ekmeğiyle oynanan, standı basılan ve hatta şiddete maruz kalan kardeşlerimizi unutmayın. Ben hiçbir zaman unutmadım, Allah şahidim olsun ki hiçbir zaman unutmayacağım.”

“ZAFERİN BİN BABASI VARDIR ANCAK MAĞLUBİYET YETİMDİR”

Meral Akşener, “O yüzden de şahit olduğum binbir emeğe dil uzatanların diline, el uzatanların eline mani oldum. Yağmur nereye yağarsa tarlasını oraya çekenlere mani oldum. İYİ Parti’nin ve İYİ Partilinin fedakarlığını taşıyamayanlara mani oldum. ‘Tek kişi kalsam da bu mücadeleden vazgeçmeyeceğim’ dedim, asla da vazgeçmedim. ‘Gerekirse bedelini ödeyeceğim’ dedim, bugün de karşınızda aziz milletimize ve sizlere karşı bir kez daha söylemek isterim ki ben bu bedeli ödemeye razıyım.” dedi.

Eski Amerika Birleşik Devletleri Başkanı John F. Kennedy’nin “Zaferin bin babası vardır ancak mağlubiyet yetimdir” sözünü hatırlatan Akşener, şunları kaydetti.

“İşte ben o bin babanın kaçıştığı yerde o yetim mağlubiyeti öksüz bırakmadım. Haksız olduğumuz için değil söz verdiğim için bırakmadım. Başarısızlığı ben aldım artık başarıyı sizler yakalayacaksınız. Bedeli ben ödedim artık hesabı siz tutacaksınız. Kiminiz abla, kiminiz kardeş, kiminiz anne diye geldiniz. Benden bir ev, bir yuva istediniz. Ben de İYİ Partiyi sizlere bir ev, bir yuva yaptım. Ocağını tüttürdüm, içini ısıttım, sofrasını kurdum, bahçesini genişlettim. Yıkmak isteyenlere, dağıtmak isteyenlere, çökmek isteyenlere müsaade etmedim. Ama bugünden sonra artık bu evi siz koruyacak, bu evi artık ayakta siz tutacaksınız. Bu eve artık siz bakacaksınız. Şairin de dediği gibi ‘bizdik o hücumun bütün aşkıyla kanatlı, bizdik o sabah ilk atılan safta yüz atlı, dünyaya veda ettik atıldık dolu dizgin. En son koşumuzdur bu, asırlarca bilinsin.’ Bu vesileyle genel başkan adaylarımıza başarılar diliyor, kurultayımızın milletimiz, memleketimiz ve partimiz için hayırlara vesile olmasını diliyorum. Yolunuz, bahtınız açık olsun. Allah’a ısmarladık.”

Akşener, konuşmasının ardından salondan ayrıldı.

KURULTAYA GİDEN SÜREÇ

Meral Akşener, 31 Mart’ta yapılan Mahalli İdareler Genel Seçimleri’nin sonuçları çerçevesinde seçimli olağanüstü kurultay kararı almıştı.

Daha sonra Akşener, “Seçim sonuçları kapsamında ödediğimiz ve ödediğim bedele razıyım.” diyerek, kurultayda genel başkanlığa aday olmayacağını açıklamıştı.

Bu süreçte, partide 5 yıl boyunca Teşkilat Başkanlığı görevini yürüten ve şu anda Grup Başkanı olan Koray Aydın, Grup Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu, Göç Politikaları Başkanı Tolga Akalın ile Kurucular Kurulu Üyesi Günay Kodaz, genel başkanlık için adaylığını ilan etmişti.


NTV’yi sosyal medyadan takip edin

Umarız bu içerik sizler için faydalı olmuştur.

Yorum gönder