×

SON DAKİKA HABERİ: Ayhan Bora Kaplan soruşturmasının firari ismi Serdar Sertçelik yakalandı – Son Dakika Türkiye Haberleri – 2024

SON DAKİKA HABERİ: Ayhan Bora Kaplan soruşturmasının firari ismi Serdar Sertçelik yakalandı – Son Dakika Türkiye Haberleri – 2024

Güncel habere göre;

Son dakika haberi! Ayhan Bora Kaplan soruşturmasında yeni bir gelişme yaşandı.

İçişleri Bakanlığı, soruşturmanın iki numaralı sanığı Serdar Sertçelik’in Simeon Nikos ismiyle düzenlenmiş sahte Gürcistan pasaportuyla Roszke sınır kapısından giriş yapmaya çalışırken yakalandığını açıkladı.

Suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olma, kasten öldürme, suçu gizleme gibi suçlamalar ve kırmızı bültenle aranan Sertçelik’in iadesi için süreç başlatıldı.

MİT: PARİS’TE OLDUĞU DÜŞÜNÜLÜYORDU, KARADAĞ’DA OLDUĞU TESPİT EDİLDİ

Sertçelik’in Macaristan’a yakalanmasına ilişkin bir açıklama da Milli İstihbarat Teşkilatı’ndan (MİT) geldi.

MİT’ten yapılan açıklamada, “MİT, Fransa’nın başkenti Paris’te olduğu düşünülen Serdar Sertçelik’in Karadağ’da olduğunu tespit etti. Serdar Sertçelik’in yeri anında Adalet Bakanlığı ile paylaşıldı. Eş zamanlı olarak Interpol tarafından Serdar Sertçelik hakkında “Kırmızı Bültenle Arama Kararı” çıkarıldı. Hakkında kırmızı bültenle arama kararı çıkarıldığını öğrenen firari Serdar Sertçelik, Karadağ’dan karayolu ile Sırbistan üzerinden Macaristan’a kaçtı. Macaristan sınırında Gürcistan sahte pasaportu ile yakalandı. Adalet Bakanlığı, şahsın iadesi için adli süreci başlattı.” denildi.

BİLEĞİNDE ELEKTRONİK KELEPÇE VARKEN FİRAR ETMİŞTİ

Sertçelik’in bileğinde elektronik kelepçe bulunmasına rağmen yurt dışına kaçmıştı.

İçişleri Bakanlığı tarafından görevlendirilen müfettişler, hazırladıkları raporda, Sertçelik’in yurt dışına kaçtıktan 9 gün sonra hudut kapılarına bilgi verildiğini belirlemişti.

Bu kapsamda hiçbir soruşturma başlatılmadığı, olayla ilgili olarak görevi kötüye kullanma durumunun olduğu belirlenmişti.

AYHAN BORA KAPLAN SORUŞTURMASININ 2 NUMARASI

Ankara Emniyeti Organize Suçlarla Mücadele ekipleri, suç örgütü lideri olduğu iddia edilen Ayhan Bora Kaplan’ı 8 Eylül 2023 günü yurt dışına kaçmak üzereyken Esenboğa Havalimanı’nda yakaladı.

Bu operasyonun devamında gizli tanık Serdar Sertçelik’in gündeme getirdiği hükümete komplo iddiası Türkiye’nin gündemine oturdu.

Ayhan Bora Kaplan suç örgütünün iki numaralı ismi olduğu iddia edilen Serdar Sertçelik, dava M7 kod adı ile gizli tanık yapılarak 19 sayfa ifade verdi. Sertçelik’in ev hapsindeyken yurt dışına kaçması ve dosyaya gizli tanık yapılma süreci tartışma yarattı.

Sertçelik, yurt dışına çıktıktan sonra katıldığı bir YouTube yayınında gizli tanık olduğunu açıkladı ve polisler tarafından ifadesinin yönlendirildiğini iddia etti.

Sertçelik, polisler tarafından bazı eski bakanlar ve mevcut bazı bakanlar ile bazı siyasiler hakkında ifade vermeye zorlandığını öne sürdü. Öte yandan AK Parti ve MHP’ye yönelik bir kumpas kurulduğunu iddia etti.

Umarız bu içerik sizler için faydalı olmuştur.

Yorum gönder